Rozwój osobisty: Zasady oraz nawyki ludzi sukcesu.

Marketing treści, optymalizacja SEO, branding

Rozwój osobisty: Zasady oraz nawyki ludzi sukcesu.

Rozwój osobisty

Zasady i nawyki ludzi biznesu: Często zastanawiasz się, co sprawiło, że ludzie sukcesu odnaleźli drogę na szczyt? Chcesz osiągnąć sukces zawodowy,  ale wciąż masz wrażenie, że kręcisz się w kółko? Jeśli jesteś w miejscu, w którym czujesz, że chętnie przeskoczysz kilka stopni w górę, zamiast stać w miejscu, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest rozwój osobisty? Jak go wykorzystać w sferze zawodowej? 

Rozwój osobisty pozwala nam dokonywać zmian w życiu zawodowym, rodzinnym oraz emocjonalnym. Bardzo często dzięki działaniom, jakie podejmujemy w sferze rozwoju osobistego, zaczynamy lepiej żyć, funkcjonować, a także rozwijać swoją karierę. Praca nad sobą to kluczowa kwestia wszystkich ludzi sukcesu, bo sukces nigdy nie jest dziełem przypadku, a efektem ciężkiej i długotrwałej pracy. Po co jest potrzebny rozwój osobisty? 

 • Żeby zarabiać więcej, 
 • Żeby mieć możliwość awansu w pracy,
 • Stać się człowiekiem bardziej świadomym siebie (swoich umiejętności, wartości oraz przekonań), 
 • Żeby stać się człowiekiem szczęśliwym.

Rozwijamy się od narodzin, tutaj powinnam napisać, że aż do śmierci, ale byłby to błąd, ponieważ niektórzy przestają się rozwijać natychmiast po ukończeniu obowiązkowej edukacji szkolnej. A jak to mówią, kto się nie rozwija, ten się zwija. Zastanawiasz się pewnie, do czego prowadzi brak rozwoju? 

 • Stajesz się mniej pewny siebie oraz swoich kompetencji, 
 • Nie poszerzasz swojej wiedzy, ani też umiejętności, 
 • Przestajesz być zadowolony ze swoich zarobków oraz stanowiska, ale boisz się cokolwiek zmienić. 

I możesz być zdziwionym lub nie, ale nie rozwiniesz się, jeśli większość dnia spędzasz przed telewizorem, lub scrollujesz facebooka. Te przykładowe czynności to tak zwane złe nawyki, które Cię zwijają. Warto je przekształcić w nawyki dobre, które pozwolą Ci się rozwinąć. Jeśli rozwijamy się na poziomie umysłowym, stajemy się bardziej pewni siebie. Dostrzegamy nie tylko swoje mocne strony, ale również słabsze, nad którymi mamy możliwość pracować. Praca nad sobą to kluczowa rewolucja, która pozwoli Ci zyskać wewnętrzną motywację oraz siłę napędową do działania. Czy dam Ci gotową receptę na sukces? Nie śmiałabym, ponieważ moje nazwisko nie jest znane całemu światu, ale jest taki Pan, który osiągnął niebywały sukces, dzięki swoim zasadom oraz nawykom, które przekazał również innym. Ten Pan to nikt inny jak Steve Jobs. 

Zasady ludzi sukcesu według Steve’a Jobsa.

Zasady i nawyki ludzi biznesu

Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ale mimo wszystko pozwolę sobie przybliżyć jego osobę: 

Steve Jobs był prezesem, współtwórcą oraz przewodniczącym Apple Inc. Mało kto jednak zagłębia jego życiorys na tyle, aby dowiedzieć się, że nigdy nie uzyskał wyższego wykształcenia, a także zdarzało mu się zarabiać na życie zbieraniem butelek. Do sukcesu doprowadziła go pasja. Jakie zasady wyznawał oraz polecał innym Steve Jobs? 

✓ Spraw, aby Twoja pasja stała się Twoją pracą.

“W życiu potrzeba pasji i zaangażowania, żeby coś zrozumieć, przeżuć, a nie tylko szybko przełknąć”. Steve Jobs był osobą, która podążała za pasją, mając w poważaniu wyścig szczurów, który toczył się wśród jego rówieśników. Pasja rodzi w nas profesjonalizm oraz chęć rozwoju, aby każdego dnia stawać się lepszymi, niż dnia poprzedniego. 

✓ Pracuj ciężko i nie osiadaj na laurach. 

Większość ludzi zyskując pracę lub stały dochód, uważa, że to już. To jest to miejsce, w którym docelowo pozostaniemy, a co za tym idzie, przestaje się rozwijać, spoczywając na laurach, które mogą doprowadzać do zwijania się. Ciężka praca, analiza własnych możliwości, a także dobre nawyki, pozwalają nam jednak dotrzeć dalej niż stała posada i ciepłe kapcie. 

✓ Twoim wyznacznikiem jest efekt Twojej pracy. 

Nie definiuje nas to, o czym mówimy, tylko to, co robimy i jakie są efekty naszej pracy. Jeśli nie możesz pochwalić się wynikami, oznacza to, że Twoja praca nie jest tak ciężka, jak CI się wydaje lub popełniasz błędy, z których nie wyciągasz wniosków. 

✓ Tylko zdechłe ryby płyną z prądem.

Wyróżniaj się. Postaw na innowacyjność, kreatywność i pewność siebie. Nikt nie przekona się do Twoich pomysłów, czy realizacji, jeśli nie będziesz o nich mówił z ekspresją oraz pasją w głosie. Pamiętaj, że rzeczy niemożliwe są niemożliwymi tylko do momentu, kiedy przyjdzie ktoś i uczyni je możliwymi.

✓ Pieniądze nie mogą być Twoim celem. 

Jeśli Twoim celem są pieniądze, nigdy nie poznasz głębszego sensu swojego rozwoju. Jeśli za cel obstawiasz sobie dochód 100 tysięcy miesięcznie, stajesz się swoim własnym ograniczeniem. Jedynym celem, jaki powinieneś obrać, jest chęć bycia najlepszym w tym, co robisz. 

✓ Ciesz się z własnych błędów. 

Błędy są nieodłącznym elementem naszego rozwoju. Tylko człowiek, który nic nie robi, nie popełnia błędów. Wyciągaj z nich wnioski na przyszłość!

✓ Nie rezygnuj z analizy SWOT.

Poznanie swoich mocnych, oraz słabych stron to kluczowa kwestia rozwoju emocjonalnego oraz zawodowego. Nie możemy poznać rynku, czy konkurencji, jeśli wciąż nie do końca znamy swoje możliwości oraz umiejętności. 

rozwój osobisty

 

Rozwój osobisty: Nawyki ludzi sukcesu.

Kwestią kluczową są tutaj priorytety, które powinny trzymać nas w ryzach. Mówi się, że jeśli wiesz, po co idziesz, zawsze dotrzesz do celu. Na drodze do sukcesu pojawia się jednak wiele kamieni, o które potykamy się w sposób banalny, nie wyciągając wniosków na przyszłość. Podczas pracy, czy rozwoju zawodowego liczy się jakość, efekty oraz profesjonalizm. Duże zmiany zawsze zaczynają się od małych kroków i nawyków. 

Jakie nawyki najczęściej praktykują ludzie sukcesu? 

 • Trzymają się założonych celów. 
 • Stawiają na inspirację.
 • Potrafią się dyscyplinować.
 • Są konsekwentni w swoich działaniach.
 • Wyciągają wnioski z błędów, które popełniają.
 • Nie szukają wymówek. 
 • Ich determinacją jest upór w dążeniu do celu. 
 • Doskonale znają swoje mocne oraz słabe strony. 
 • Spędzają produktywnie czas. 

Ale co oznacza to w praktyce? 

Budowanie nawyków: Jak przekształcić złe nawyki w dobre nawyki?

Budowa dobrych nawyków to tak naprawdę wprowadzenie zmian w naszą codzienną rutynę oraz zachowanie. Budowanie dobrych nawyków wymaga naszego zaangażowania oraz samodyscypliny, aby w nowych nawykach wytrwać. Jak się do tego zabrać? 

Rozwój osobisty

Kim jestem?

Jestem Karolina, pracuję jako copywriter oraz content marketingowiec, współtworzę wiele portali internetowych, pomagam w rozwoju przedsiębiorców. Jestem ekspertem ds. rozwoju oraz motywacji. Współpracuję z firmami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. To właśnie biznes pokazał mi, że same umiejętności to nie wszystko. Trzeba jeszcze utrzymać się na powierzchni i czasami płynąć bez wioseł i koła ratunkowego. Sensem jest to, aby nie zapominać, dlaczego zaczęliśmy to wszystko robić. Zasady i nawyki ludzi biznesu:

Nie wiesz jak rozwijać swoją firmę? Koniecznie przeczytaj to: Rozwój firmy

 

2 komentarze

 1. […] Rozwój firmy to przede wszystkim rozwój przedsiębiorcy. Istnieje kilka zasad oraz nawyków, które warto wprowadzić do swojego życia, aby móc rozwijać się wielopoziomowo: emocjonalnie, intelektualnie, rodzinnie oraz zawodowo. Czy wiesz, że Steve Jobs nim stał się miliarderem, zarabiał na życie, zbierając butelki? To właśnie pasja, upór w dążeniu do celu oraz rozwój, sprawiły, że znalazł się na szczycie. Więcej o rozwoju firmy oraz dobrych nawykach, pisałam tutaj: Zasady oraz nawyki ludzi sukcesu […]

 2. […] To również może Cię zainteresować: Nawyki oraz zasady ludzi sukcesu, które każdy przedsiębiorca powinien znać.  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *